MMA Kafes Dövüşü

MMA Nedir ?

Öncelikle MMA ile UFC ‘ nin aynı şeyler olmadığını söylemek gerek. UFC Amerika kaynaklı bir dövüş organizasyonudur ve sekizgen kafeste yapılır. MMA ise Karma Dövüş Sanatlarıdır ve ringde yapılır. Ancak UFC, WEC, Strikeforce, ProFc gibi organizasyonlarda dövüşebilmek için MMA eğitimi almak gerekir. Ben boksörüm, ben karateciyim, ben judocuyum, ben taekwondocuyum, ben kickbokscuyum, ben muay thaiciyim, ben güreşçiyim diyerek UFC gibi dövüş organizasyonlarına girerseniz güzel bir dayak yiyip evinize dönmeniz hiç de uzak değil..

Sadece ayakta ya da sadece yerde yapılan bir dövüş ya da mücadele sporu bilmeniz yetersizdir. Çok güçlü yumruk ve tekmeleriniz de olsa yere düştüğünüzde ne yapacağınızı bilemiyorsanız , ya da uzak dövüş eğitimi almışsanız ve rakibiniz artık size sarılmışsa işiniz gerçekten zordur. Ülkemizde her ne kadar yaygınlaşmış olsa da MMA organizasyonları dünyanın birçok ülkesinde büyük kitlelere hitap etmektedir. Ve bu kitleler diğer dövüş sporlarına artık pek de ilgi duymamaktadırlar. Çünkü gerçek savaşçıların MMA dövüşçülerini olduklarını düşünmektedirler. Neden böyle düşünmektedirler.

Çünkü gerçek yaşamda, yani sokaktaki kavgada kural falan yoktur. Karşındaki adama “benim neden boğazımı sıktın, kolumu kıvırdın, diz attın, dirsek attın, neden beni kaldırıp yere çarptın ” diyemezsin. Bu nedenle MMA dövüşçülerini gerçek savaşçılar olarak görürler.

MMA’ in kullanıldığı bir dövüş organizasyonunda yer alabilmek için öncelikle en az 2 branşta usta olmanız gerekir. Ve bu branşların biri ayakta ve biri yerde olan sporlardan olmalıdır. Ne kadar çok branş bilirseniz şansınız o kadar yüksek olur. Öncelikle hali hazırda yaptığınız sporda iyi biryerlere gelmiş olmanız, isim yapmış olmanız, tanınmanız gerekir. Ya da bir organizatörün sizi keşfetmesi gerekir. Bu organizasyonlar da diğer sporlar gibi liglere ayrılmıştır. Öyle kafadan gideyim UFC’ de dövüşeyim diye birşey yok. Önce daha alt liglerden başlamanız ve yukarıya doğru tırmanmalısınız. Birilerinin dikkatini çekmelisiniz. Ve gerçekten kabiliyetli olmalısınız. Yoksa rezil olmanız kaçınılmazdır.

20-25 senelik geçmişi olan MMA yani Karma Dövüş Sanatları, Türkiye’ de bilinen diğer adıyla Kafes Dövüşlerinin ülkemizde ne zaman gelişeceği bir çok Dövüş Sporu Sever tarafından merak edilen bir konudur. Aslında bu durum sadece MMA-Kafes Dövüşleri için değil, tüm dövüş sporları için de aynıdır. Uluslar arası arenalardaki ciddi ve en büyük organizasyonlara bakıldığında Türk Dövüşçülerin çok da iyi yerlerde olmadağını, olanların ise sayısının az olduğunu görüyoruz. Ve konuşmalarda ise devamlı ” Savaşçı ” özelliğimizden söz edilmektedir. Sizce de bu durum garip değil midir? En basit bir örnek ile “Rus erkeği” dendiğinde votka bağımlısı sarhoş, alkolik bir erkek düşünülür. Ancak Rusya, Belarusya, Ukrayna ile yapılan dövüşlere bakıldığında bu küçümsenen ve aşağılanan erkeklerin ağzımızı burnumuzu kırdıklarını, Ruslar ile maçı olan dövüşçülerimizin daha maça çıkmadan moralman çöktüklerini görüyoruz. UFC’ nin 2014 ‘ te Türkiye’ ye geleceği duyurulduktan sonra MMA sporuna ilgi daha çok arttı. Kafes Dövüşü olarak da ismi geçen UFC Organizasyonunun 145 farklı ülkede ortaklığı bulunmakta.

Dövüş sporu denilince sadece kick boks ve muay thainin bilindiği ülkemize göre örnek vermek gerekirse, en çok tanınan Türk isimlerden Gökhan Saki olmak öyle kolay değildir. Onlarca yıl süren bir serüvenden sonra böyle isim olunabilinir. Merdivenler teker teker çıkılır.

İyi bir MMA dövüşçüsü olmak istiyorsanız en az iki branşta iyi olan hocalardan eğitim almalısınız. Bunlar farklı hocalar da olabilir. Ama biri yerde biri ayakta kaliteli eğitim veren hocalar olmalılar.

asas